Montaż rekuperacji – samodzielnie czy z fachowcem?
Autor: TEKOM, publikacja: 2023-05-15
Czy warto zainwestować w profesjonalny montaż systemu rekuperacji powietrza, czy można poradzić sobie samodzielnie? To jedno z często zadawanych pytań przez osoby planujące zakup rekuperatora. W poniższym artykule omówimy zalety i wady obu opcji oraz przedstawimy najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji.
Montaż rekuperacji – czy koniecznie trzeba zlecić fachowcowi?
Decyzja, czy wykonać rekuperację samodzielnie, czy też zlecić to, zależy od Twoich umiejętności, doświadczenia i czasu, który jesteś w stanie poświęcić na tę pracę. Rekuperacja jest procesem dość skomplikowanym i wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej jest zlecić wykonanie tej pracy specjaliście, który ma odpowiednie doświadczenie, a także narzędzia potrzebne do wykonania zadania.
Jeśli jednak masz doświadczenie w instalacji systemów wentylacyjnych i czujesz się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, możesz podjąć tę decyzję. Warto jednak pamiętać, że zlecenie wykonania rekuperacji specjaliście może zaoszczędzić czas i koszty wynikające z błędów w instalacji.
W niektórych firmach znajdziesz ofertę, która polega na tym, że dostajesz projekt i osprzęt i samodzielnie montujesz rekuperację, korzystając z nadzoru specjalisty. Są również firmy, które proponują sam kurs montażu rekuperacji.
Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła – co to jest?
Rekuperacja to potoczna nazwa systemu wentylacji mechanicznej, który za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych oraz jednostki (tzw. rekuperatora) umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Następnie ciepło to wykorzystanie jest do ogrzewania świeżego powietrza z zewnątrz nawiewanego do budynku.
Wentylacja z odzyskiem ciepła jest coraz popularniejsza w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Pozwala ona na utrzymanie stałej jakości powietrza w pomieszczeniach oraz na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem nawet o około 40%. Oznacza to, że przy dzisiejszych kosztach ogrzewania system rekuperacji zwraca się w maksymalnie 5 lat. Warto też zwrócić uwagę na zyski niematerialne instalacji rekuperacji, takie jak:
- dobre samopoczucie domowników;
- brak alergii;
- odpowiedni poziom wilgoci;
- brak częstych remontów związanych z odpadającą z sufitów farbą lub grzybem na ścianach;
- dbanie o środowisko: ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Rekuperacja – jak zrobić samemu?
Wykonanie rekuperacji samodzielnie wymaga pewnych umiejętności i wiedzy na temat instalacji systemów wentylacyjnych. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które należy wykonać, aby zainstalować rekuperację w domu:
- Przygotowanie planu systemu rekuperacji zgodnie z kubaturą powietrza w budynku i danych pomieszczeniach lub zgodnie z ilością osób mających przebywać w budynku. Wykonanie planu jest skomplikowanym procesem, lecz można zakupić go w wielu firmach.
- Przygotowanie odwiertów w stropach na anemostaty.
- Przygotowanie przebić przez ścianę na czerpnie i wyrzutnie i ewentualnie dodatkowych przejść na przewody doprowadzające powietrze do rekuperatora.
- Przygotowanie odwiertów pod piony wentylacyjne i skrzynki rozdzielcze.
- Montaż skrzynek rozdzielczych i rozprężnych.
- Montaż przewodów flex.
- Montaż kanałów czerpni i wyrzutni oraz pionów wentylacyjnych.
- Przygotowanie odpływu skroplin z rekuperatora.
- Przygotowanie kabla do sterownika rekuperatora oraz gniazda do podpięcia jednostki.
- Montaż rekuperatora.
- Założenie anemostatów.
- Uruchomienie rekuperatora i regulacja instalacji.
- Regulacja anemostatów za pomocą anemometru.
- Podpięcie urządzeń peryferyjnych.
Warto pamiętać, że wykonanie rekuperacji samodzielnie wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. W przypadku braku doświadczenia lub wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami.
Szukasz serwisanta? Sprawdź: Specjaliści od serwisu wentylacji z okolicy